Laminowane, winylowe czy drewniane – jakie panele podłogowe wybrać?
Panele podłogowe to materiał podłogowy w formie płyt o jednolitych wymiarach, które wyposażone są w systemy łatwego montażu z piórem i wpustem. Co warto kupić?
Rodzaje paneli podłogowych
Panele to jeden z najpopularniejszych materiałów podłogowych. Są przystępne cenowo, proste i szybkie w kładzeniu, a także dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach.
Do produkcji paneli podłogowych stosowane są różne rodzaje materiałów. Ich budowa przekłada się również na reprezentowane przez nie właściwości. Właśnie dlatego przed wyborem paneli warto zapoznać się z ich najważniejszymi cechami i przeznaczeniem.
Szeroką gamę paneli podłogowych w Trójmieście oferuje floorzone.pl.
Główne rodzaje paneli podłogowych:
- panele laminowane
- panele winylowe
- panele drewniane
Panele laminowane
Są to najtańsze panele podłogowe. Produkowane są z płyt HDF wykończonych nadrukiem i laminatem.
Panele laminowane mogą być stosowane w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności, na przykład w salonie, sypialni. Wystawione na działanie wilgoci, mogą się wybrzuszać, a uszkodzone nie nadają się do naprawy. Są jednak bardzo popularne, ponieważ nie tylko są tanie, ale też estetyczne, łatwe do utrzymania w czystości i proste w układaniu.
Panele winylowe
Od niedawna na rynku dostępne są również panele winylowe. To bardzo cienkie, elastyczne panele podłogowe, które wykonane są z tworzywa sztucznego – polichlorku winylu (PCV).
Ze względu na zastosowany materiał są odporne na wilgoć i mogą być używane w praktycznie każdym pomieszczeniu – także w kuchniach i w łazienkach.
Panele drewniane
Najczęściej mają formę paneli trójwarstwowych, które składają się z warstwy drewna wierzchniego o estetycznym efekcie oraz warstw poniższych układanych naprzemiennie. Taka konstrukcja powoduje, że panele drewniane wyróżniają się wyższą odpornością na wypaczanie niż deski.
Wykonuje się z nich eleganckie podłogi drewniane do wielu wnętrz. Zachwycają swoim autentycznym wyglądem, chociaż są najdroższe wśród dostępnych typów paneli. Wybrane z nich można cyklinować.