adwokat

Jak wybrać dobrego adwokata?

Choć dobry adwokat może być definiowany na wiele sposobów, w pierwszej kolejności jest to osoba zasługująca na to, aby obdarzyć ją zaufaniem. Nawet, jeśli nie korzystamy często z jego usług, skłaniająca nas do tego sytuacja jest zwykle na tyle poważna, że nie możemy pozwolić sobie na nieprzemyślany wybór. Na co zatem zwracać uwagę, chcąc mieć pewność, że wybrana przez nas kancelaria prawna jest wartościowa?

Po pierwsze – specjalizacja

Mówiąc o dobrym adwokacie zawsze powinniśmy mieć na uwadze to, czym zajmuje się taka osoba. Prawo jest szeregiem złożonych zagadnień i nie ma osoby, która jednakowo dobrze znałaby się na każdym jego aspekcie. Jeśli więc zależy nam na satysfakcjonującej współpracy z adwokatem, upewnijmy się najpierw, że zatrudniająca go kancelaria zajmuje się interesującą nas gałęzią prawa. Informacje na ten temat zwykle można znaleźć na stronie internetowej adwokata. W przypadku wątpliwości warto je rozwiać już podczas umawiania pierwszego spotkania.

Po drugie – kompetencje

Polski system prawny systematycznie się zmienia. Bycie dobrym prawnikiem wymaga więc nieustannego doszkalania się. Informacja o tym, że kancelaria adwokacka zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni w kraju, wcale nie musi być gwarantem usług stojących na wysokim poziomie. Dla nas jako klientów ważne jest to, czy adwokat nieustannie poszerza swoją wiedzę. Jeśli tak się dzieje, na jego stronie www zwykle możemy przeczytać o szkoleniach i konferencjach, w których bierze udział. Cenną informacją mogą być dla nas też dane na temat publikacji, których jest on autorem lub współautorem.

Po trzecie – rekomendacje

System poleceń budzi pewne kontrowersje. Rady pochodzące od osób, którym ufamy są cenne. Każda powinna być jednak starannie przeanalizowana. Prawnik, który pomógł znajomemu podczas sprawy spadkowej, nie musi być najlepszym adwokatem, gdy w grę wchodzą zawiłości prawa pracy. Sugestie bliskich nam osób mogą być jednak wartościową podpowiedzią. Pozwalają też na zorientowanie się w tym, jakie są ceny usług adwokatów oraz najpopularniejsze formy rozliczeń z nimi. Dają pewne wyobrażenie o tym, czego powinniśmy się spodziewać.

Po czwarte – cechy prawnika

Jako klienci lubimy być obsługiwani w określony sposób. Poszukując dobrego adwokata mamy więc prawo oczekiwać, że będzie on osobą, której cechy charakteru odpowiadają nam. Warto pamiętać, że mówimy o dość subiektywnym czynniku. Podczas gdy jedne osoby stawiają na rzeczowych, bardzo konkretnych prawników, innym bliżej jest do tych specjalistów, którzy wykazują się dużym poziomem empatii i delikatnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll Up